Monitoring zaveze

VOLIVKE IN VOLIVCI MORAJO IMETI NA VOLITVAH V DRŽAVNI ZBOR ODLOČILEN VPLIV NA IZBIRO POSLANK IN POSLANCEV, VKLJUČNO Z MOŽNOSTJO PREFERENČNEGA GLASU

Ugotovitve o uresničevanju zaveze

Napredek: V IZVAJANJU

Vlada je septembra 2022 začela neformalne pogovore o reformi volilnega sistema s parlamentarnimi strankami in civilno družbo, tudi Glas ljudstva in pozvala k predložitvi predlogov.

V luči zaveze je bila med 31. 5. in 1. 9. 2023 s strani vlade izvedena spletna anketa “Kaj vam je pomembno pri volitvah?”, kjer so lahko državljani_ke s pomočjo spletnega vprašalnika podale predloge za spremembo volilnega sistema. Odgovori na vprašalnik in tudi vsi drugi predlogi sodelujočih so zbrani in javno objavljeni na spletni strani vlade.

Dne 23. 10. 2023 je bil v Cankarjevem domu organiziran Javni posvet stroke, politike, civilne družbe in splošne javnosti glede spremembe volilnega sistema. Na posvetu so vidni_e ustavno pravni strokovnjaki_nje, med drugim člani_ce Glasu ljudstva, komentirali_e rezultate spletnega posvetovanja in predlagali_e nadaljnje korake. Prav tako so svoje mnenje podale vse parlamentarne stranke (koalicijske in opozicijske), izvenparlamentarne stranke in splošna javnost. Po poročanju iz medijev gredo premisleki o spremembah v smeri ukinitve volilnih okrajev in uvedbe preferenčnega glasu znotraj obstoječega proporcionalnega volilnega sistema, kot je zapisano v koalicijski pogodbi. Dileme glede enakomerne zastopanosti urbanih in ruralnih območij v DZ, glede povečanja števila poslancev_k ter glede absolutnega ali relativnega preferenčnega glasu po posvetu ostajajo odprte.

Posvetu sledi priprava konkretnega predloga spremembe volilnega sistema, s časovnico katere ne razpolagamo. Omenja se tudi posvetovalni referendum o volilnem sistemu, ki naj bi bil izveden hkrati z evropskimi volitvami.

Pristojni državni organi:

  • Vlada Republike Slovenije

Je predvolilna zaveza vključena v koalicijsko pogodbo? DA

Podrobno o zavezi

Pri izbiri ustreznega volilnega sistema je treba slediti ustavnemu načelu, da morajo imeti državljani in državljanke realno možnost kandidirati tudi mimo strank, volivke in volivci pa sorazmeren in odločilen vpliv – absolutni preferenčni glas – na to, kdo bo izvoljen za poslanko oziroma poslanca, česar trenutno veljavni sistem ne omogoča. To je treba zagotoviti z novim zakonom.

Ta zahteva mora biti izpolnjena v roku enega leta od nastopa mandata.

Zahtevo ureja delovna skupina: Več demokracije in reforma političnega sistema